logo
  • 28 MAR 17
  • 0
  Dieta dla zębów: co jeść, a jakich produktów unikać by mieć piękne zęby? Mini poradnik

  Dieta dla zębów: co jeść, a jakich produktów unikać by mieć piękne zęby? Mini poradnik

  Dieta dla zębów

   

  Gdy przygotowujemy posiłki czy wcześniej gdy robimy zakupy zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, czy dany produkt będzie miał wpływ na wygląd naszych zębów, a kwestia ta jest niezwykle istotna, gdyż częste spożywanie niektórych produktów czy też picie wybranych napojów może wpływać na kolor naszych zębów. Jakich produktów unikać, a które wręcz przeciwnie – zaleca się jeść jak najczęściej by mieć śnieżnobiały uśmiech? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

  Krótko o przebarwieniach i ich źródle powstawania

  Jeśli chcemy rozpocząć walkę o piękny uśmiech to musimy wiedzieć, z czym walczymy. Zatem w tym przypadku będą to różnego typu przebarwienia. Wyróżnia się 2 rodzaje przebarwień: wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne. Wewnątrzpochodne są wynikiem chorób systemowych, natomiast te drugie powstają w wyniku kontaktu powierzchni zębów z barwnikami, które zostają wprowadzone do jamy ustnej w różnej postaci. Mamy na myśli niektóre leki doustne oraz barwniki pożywienia (zarówno naturalne, jak i sztuczne). Dlatego powinniśmy wiedzieć, jakie produkty i napoje mają wpływ na kolor naszych zębów, bo czasem sama właściwa higiena jamy ustnej czy też profesjonalne wybielanie zębów to nie wszystko.

  Dieta dla zębów – Co jeść, a czego unikać

  Kawa i herbata w umiarkowanych ilościach

  Na liście napojów, które wpływają na pojawienie się osadów czy przebarwień znajdują się kawa i herbata.  Zarówno miłośnicy picia kawy, jak i osoby preferujące herbatę powinny zdawać sobie sprawę, iż oba te napoje spożywane w nadmiernych ilościach mogą barwić i niszczyć szkliwo. Każdy dobry stomatolog nam powie, iż herbata, a zwłaszcza najbardziej powszechna jej odmiana – czarna herbata, może bardziej odbarwiać zęby niż kawa. Pamiętajmy również, iż inne rodzaje herbaty tj. herbaty ziołowe lub biała herbata także negatywnie wpływają na szkliwo, niszcząc je.

  Napoje energetyczne – dodają energii i sprzyjają powstawaniu przebarwień

  Nie wyobrażasz sobie dnia bez ulubionego napoju energetycznego? Zatem mamy dla Ciebie złą wiadomość: wszystkie napoje na bazie kwasowej, czyli popularne napoje energetyczne z kofeiną powodują powstawanie odbarwień zębów. Odradzamy także spożywanie kolorowych gazowanych napojów, gdyż zawierają one składniki (m.in. związki kwasowe), które prowadzą do poważnych odbarwień szkliwa.

  Wino

  Z przyjemnością delektujesz się lampką czerwonego wina do kolacji czy obiadu? Pamiętaj, iż w przypadku częstej konsumpcji czerwonego na naszych zębach może pojawić się osad czy przebarwienia. Czerwone wino ma bowiem bardzo silne składniki barwiące, podobnie jest z białym winem, które jest jeszcze bardziej kwasowe od czerwonego.

  Kolorowe sosy – smakowite, ale silnie barwiące

  Doskonałym dodatkiem do wielu potraw m.in. mięsnych są smakowite sosy, takie jak: pomidorowy, sos sojowy czy curry mają wyjątkowe walory smakowe, jednakże mogą także wpływać na odbarwienie zębów. Jeśli zależy nam, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem to warto zastąpić je lżejszymi, kremowym sosami, które nie są tak szkodliwe dla zębów. Istotna jest także odpowiednia higiena jamy ustnej po posiłku zawierającym sosy: nie obędzie się bez płukania i mycia zębów.

  Owoce (głównie leśne)

  Choć owoce leśne są bardzo zdrowe to również mogą barwić zęby. Po spożyciu takich owoców jak: jagody, aronie, maliny, które posiadają bardzo duże ilości barwiących molekuł należy od razu umyć zęby. Przetworzone owoce leśne np. w ciastach czy sokach mają te same właściwości.

  Dieta  dla zębów. Co jeść, żeby mieć białe i zdrowe zęby: naturalne wybielanie zębów

   

  Jeśli wiecie już, jakie produkty wpływają negatywnie na wygląd zębów to na koniec pragniemy zaprezentować owoce i warzywa, które mogą je w naturalny sposób wybielić. Zachęcamy do spożywania dużej ilości truskawek, gdyż mają one wiele witamin oraz pomagają w przywróceniu pierwotnej barwy naszym zębom. Truskawki zawierają w sobie więcej witaminy C niż cytrusy, chronią przed anemią, wzmacniają organizm. Udowodniono również, iż truskawki mogą być także wykorzystane jako środek, dzięki któremu usuniemy z zębów brzydkie przebarwienia powstałe na skutek spożywania wina, kawy czy słodkich napojów gazowanych. W truskawkach jest bowiem zawarty kwas jabłkowy, który w połączeniu z oczyszczoną sodą jest świetnym środkiem zwalczającym przebarwienia na zębach.

  W naszym zakupowym koszyku nie powinno zabraknąć jabłek, kalafiora, selera i marchwi. Jedzenie tych produktów oczyszcza powierzchnię zębów z kamienia i osadów. Są to takie naturalne szczoteczki do zębów. Ponadto wspomniane owoce i warzywa przyczyniają się do zwiększenia produkcji śliny, tym samym ślina zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej, do której z łatwością przywiera brud.

  Od czasu do czasu warto się skusić na pomarańczę czy też ananasa, bo kwas w nich zawarty także wybiela powierzchnię zębów oraz dodatkowo występujące w nim enzymy niszczą bakterie mogące prowadzić do psucia się zębów.

  Jeśli naturalne sposoby nie pomogą w oczyszczeniu powierzchni zębów to należy skontaktować się ze swoim dentystą, który przeprowadzi profesjonalne zabiegi: skaling, fluoryzację czy też usuwanie kamienia nazębnego. Więcej o tych zabiegach i profilaktyce – np. jak wybrać właściwą szczoteczkę do zębów przeczytasz w innych naszych poradnikach.

   # dieta dla zębów # piękne i białe zęby  # biała dieta

   

   

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream