logo
    • 20 LUT 20
    • 0
    Dewitalizacja i ekstyrpacja – czym różnią się te metody leczenia endodontycznego?

    Dewitalizacja i ekstyrpacja – czym różnią się te metody leczenia endodontycznego?

    Jedną z istotnych części zęba jest miazga, w której to znajdują się naczynia krwionośne oraz nerwy, odżywiające ząb oraz unerwiające go. Niestety, zdarza się, iż miazga ulega zakażeniu, wywołanemu przez drobnoustroje chorobotwórcze, tym samym w jej obrębie rozwija się niebezpieczny dla całego organizmu stan zapalny. Należy pamiętać, iż leczenie stanu zapalnego jest konieczne! W naszym najnowszym materiale pragniemy przedstawiać dwa zabiegi: ekstyrpacja i dewitalizacja zęba, których zadaniem jest usunięcie z kanałów zęba miazgi chorobowo zmienionej, zainfekowanej drobnoustrojami. Jak się przeprowadza te zabiegi i na czym one polegają? Najważniejsze informacje na ich temat przeczytacie poniżej.

    Dewitalizacja miazgi – jak wyglądało leczenie?

    Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu walka ze stanem zapalnym wiązała się z kilkuetapowym leczeniem, „zatruwaniem” miazgi zęba i usuwaniem jej po okresie około 7-14 dni. Ówczesne metody znieczulania, niestety nie były tak skuteczne jak obecne, dlatego ból odgrywał istotną rolę, bowiem pozwalał lekarzowi ocenić, czy zainfekowana bakteriami miazga została usunięta w całości z kanału zęba.

    W trakcie zabiegu dentysta nakładał na obnażoną miazgę zęba preparat, którego składnikiem jest paraformaldehyd, odpowiedzialny za jej stopniowe obumieranie. Leczenie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Uciążliwością dla pacjenta jest fakt, iż po zaaplikowaniu preparatu, można odczuwać ból trwający od kilku godzin do nawet kilku dni. Wtedy ulgę przynoszą stosowane zgodnie z zaleceniami stomatologa leki przeciwbólowe. Następnie ma miejsce usuwanie martwej miazgi oraz wypełnienie kanałów.

    Ekstyrpacja – nowoczesna metoda leczenia kanałowego

    Metodą powszechnie zalecaną przez współczesnych stomatologów jest ekstyrpacja. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne są badania kliniczne i diagnostyka radiologiczna.

    Z reguły zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, jednakże w wyjątkowych okolicznościach, zgodnie z wolą pacjenta może być wykonany w sedacji. Dla pacjentów mamy dobrą wiadomość, bowiem niezależnie od tego, jakie zostanie podane znieczulenie, możecie być pewni, iż cała procedura będzie bezbolesna.

    Skuteczne leczenie nie mogłoby się odbyć bez odpowiedniego sprzętu. Specjalista endodonta w swojej pracy korzysta z mikroskopu, dzięki któremu możliwe jest skrupulatne opracowywanie kanałów zęba. Kolejnym sprzętem pomocnym w trakcie leczenia kanałowego jest endometr,  określający długość kanałów, co również ma odzwierciedlenie w wysokiej precyzji działania.

    W trakcie opracowywania kanałów zęby są płukane preparatami antyseptycznymi. Na zakończenie lekarz dokładnie wypełnia kanały na całej ich długości aż do wierzchołków, niezbędna jest także diagnostyka radiologiczna. Etap ten wieńczy założenie wypełnienia kompozytowego.

    Dlaczego warto zdecydować się na ekstyrpację miazgi?

    Ekstyrpacja miazgi zęba to niezwykle precyzyjna metoda leczenia, mająca liczne zalety. Przede wszystkim jej prawidłowe wykonanie eliminuje możliwość wystąpienia powikłań typowych dla dewitalizacji, czyli niepełnego usunięcia zakażonej miazgi oraz pozostawienia ogniska zapalnego w organizmie. Pacjenci nie muszą się także obawiać niepożądanego działania toksycznego preparatu używanego do uśmiercania miazgi.

    Wadą ekstyrpacji jest jej czasochłonność, gdyż zabieg ten może potrwać nawet 2 godziny, dlatego jeśli zależy nam na tym, aby całe leczenie zakończyło się na jednej wizycie to wcześniej należy omówić tę kwestię ze swoim stomatologiem. Dodamy jedynie, że w nagłych przypadkach przeprowadza się dewitalizację zęba, która zajmuje mniej czasu.

    Leczenie endodontyczne u dzieci

    Nieco inaczej przeprowadza się leczenie zmienionej miazgi u najmłodszych pacjentów. U dzieci lekarz stosuje amputację przyżyciową, czyli pozostawienie części miazgi. Przed zabiegiem konieczna jest oczywiście konsultacja doświadczonego lekarza endodonty.

     

    # ekstyrpacja  # dewitalizacja # leczenie endodontyczne # leczenie kanałowe # amputacji przyżyciowa

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream