logo
    • 26 LUT 19
    • 0
    Dekortykacja przyzębia – innowacyjna metoda prostowania zębów

    Dekortykacja przyzębia – innowacyjna metoda prostowania zębów

    Marzysz o pięknym, prostym uśmiechu, jednak zniechęca Cię fakt, iż przez rok lub nawet dwa będziesz skazany na noszenie aparatu ortodontycznego? Mamy dla Ciebie bardzo dobre wiadomości, od niedawna w gabinetach stomatologicznych stosuje się nowatorską metodę, która przyspiesza prostowanie zębów. Zabieg ten nazywa się dekortykacja przyzębia. Jak podają specjaliści dekortykacja przyzębia może nawet czterokrotnie przyśpieszyć leczenie wad zgryzu w porównaniu ze standardowym leczeniem ortodontycznym. Tym samym czas leczenia ortodontycznego zostaje zmniejszony do minimum i trwa zazwyczaj od czterech do sześciu miesięcy. Nieprawdopodobne, prawda? Z naszego artykuły dowiesz się więcej na czym polega ta metoda, przy jakich wadach zgryzu znalazła ona zastosowanie oraz jak prostuje zęby i w czym jest lepsza od aparatów ortodontycznych?

    Krzywe zęby to problem nie tylko estetyczny

    Krzywe, nieprawidłowo położone zęby stanowią nie tylko dyskomfort psychiczny dla chorego, lecz również przyczyniają się do powstawania wielu bardzo groźnych chorób, począwszy na próchnicy, przez choroby przyzębia, na uszkodzenia mechanicznych czy zaburzeniach funkcji żucia i mowy skończywszy. Do tej pory za najlepszy sposób korygowania krzywych zębów i zaburzeń zgryzu uznawano leczenie aparatem ortodontycznym. Niestety, zazwyczaj leczenie zębów tę metodą wynosiło od 2 do 3 lat. Wiele osób rezygnowało z tak długiej terapii, pozbawiając się szansy na nowy, piękny i prawidłowy zgryz.

    Na czym polega dekortykacja przyzębia?

    Współczesna stomatologia wychodzi naprzeciw potrzebom pacjenta, bowiem teraz dzięki wykorzystaniu metody dekortykacji przyzębia możemy się cieszyć wymarzonym wyglądem nawet w pół roku od momentu rozpoczęcia leczenia ortodontycznego.

    Dekortykacja przyzębia jest wykonywana już po założeniu stałego aparatu na zęby, za pomocą specjalnego urządzenia. Stomatolog nacina kości korowe wyrostków zębodołowych, co powoduje, że kość gąbczasta wyrostka ulega szybszej przemianie, gdyż organizm stara się leczyć powierzchnię kości. Tym samym zęby znacznie szybciej się przesuwają, a czas leczenia ortodontycznego zostaje znacznie skrócony, na czym najbardziej nam zależy.

    Czy dekortykacja przyzębia jest bolesna?

    Czytając ten opis zapewne pomyśleliście, iż z pewnością musi to bardzo boleć, ale zaskoczymy was, zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nie pozostawia żadnej opuchlizny, dzięki czemu po wyjściu z gabinetu stomatologicznego, możemy normalnie uczestniczyć w codziennych obowiązkach.

    Jak przebiega leczenie?

    Dekortykacja przyzębia może być zastosowana zarówno w przypadku aparatu stałego, jak i aparatu lingwalnego, czyli zupełnie niewidocznego dla innych osób, bo założonego od strony języka. Jedyną uciążliwością dla pacjentów mogą stanowić częste wizyty w gabinecie stomatologicznym, bowiem należy odwiedza lekarza średnio co dwa tygodnie, jednak całe leczenie ortodontyczne trwa 4-6 miesięcy (w bardziej złożonych przypadkach 12 miesięcy), zatem znacznie krócej w porównaniu do tradycyjnego leczenia ortodontycznego.

    Kto może zdecydować się na taki zabieg?

    Leczenie zębów z zastosowaniem dekortykacji jest skutecznym rozwiązaniem problemów zarówno dla osób z niewielkimi wadami zgryzu, jak i dla tych z dużo poważniejszymi dolegliwościami, także tych mających szkieletowy zgryz otwarty (szpara widoczna między dolnymi a górnymi zębami), ciężkimi zwężeniami szczęki czy dużymi dysproporcjami pomiędzy szczęką i żuchwą. Badania kliniczne potwierdziły, iż dekortykacja zwiększa stabilność efektów leczenia ortodontycznego.

    Zaletą tej metody jest również brak konieczności przeprowadzenia ekstrakcji zębów, jak to często ma miejsce gdy zakładamy aparat na zęby. Przypominamy, iż pacjenci, którzy zdecydują się na leczenie ortodontyczne muszą przestrzegać zasady higieny, pamiętać o regularnym wykonywaniu profesjonalnej higienizacji jamy ustnej oraz wymagane jest wyleczenie wszystkich ubytków.

    # dekortykacja przyzębia # piezocision # leczenie zębów # zgryz # aparat na zęby # aparat ortodontyczny # krzywe zęby

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream