logo
  • 12 CZE 18
  • 0
  Czy zęby mają wakacje?

  Czy zęby mają wakacje?

  Wakacje to czas licznych podróży, tych małych i dużych, w trakcie których często zapominamy o właściwej higienie jamy ustnej lub też nie zawsze mamy możliwość skorzystania z łazienki, aby np. aby umyć zęby po posiłku. Jak zatem należy zadbać o nasze zęby, aby móc cieszyć się pięknym, promiennym uśmiechem? O tym przeczytacie w naszym artykule.

  Niezbędne akcesoria higieniczne w podróży

  Pakowanie walizki to bardzo istotna kwestia, dlatego oprócz ubrań oraz potrzebnych kosmetyków koniecznie należy zabrać ze sobą artykuły kosmetyczne, dzięki którym zachowamy piękny uśmiech i zdrowe zęby. Jeśli masz mało miejsca w walizce albo wyjeżdżasz jedynie na kilka dni to możesz kupić  mini zestawu podróżnego (np. zestaw CURAPROX Travel Set), w jego składzie znajdują się: pastę do zębów, wykałaczka i szczoteczka turystyczną – składana. W popularnych sieciach perfumeryjnych możesz również kupić pojedyncze mini wersje np. płynu do płukania czy pasty do zębów.

  Jeśli chcesz zabrać ze sobą swoją szczoteczkę manualną, pamiętaj, aby miała ona także osłonkę na włosie, dzięki temu zapobiegniesz jej odkształceniu. odkształceniem.

  Świeży oddech i śnieżnobiałe zęby

  Nasz odpoczynek nie powinien oznaczać, iż higiena jamy ustnej jest traktowana po macoszemu, bo usunięcie skutków zaniedbań może nas później kosztować sporo wysiłku. Niezależnie od tego, czy wypoczywamy nad morzem, w górach czy na wsi w naszej torbie powinny się znaleźć bardzo praktyczne szczoteczki jednorazowe. Szczoteczki te są pakowane pojedynczo, a na ich włosiu została już nałożona pasta do zębów, zatem wystarczy lekko zwilżyć szczotkę i myć zęby. Takie rozwiązanie pozwala nam zaoszczędzić czas, szczotki jednorazowe możemy również użyć w trakcie jednodniowego, spontanicznego wypadu ze znajomymi.

  Lato to także idealna pora na nawiązanie nowych, obiecujących znajomości, a przecież doskonale wiemy, iż liczy się przede wszystkim pierwsze wrażenie. Aby było pozytywne w plecaku czy torebce powinien się znaleźć odświeżacz do ust, gdyż dzięki niemu Twój oddech będzie przyjemny i aromatyczny, a Ty bez skrępowania będziesz mógł uśmiechać się, z dumą prezentując olśniewający, śnieżnobiały uśmiech.

  Wybieraj rozsądnie napoje

  W ciepłe, upalne dni wzrasta nasze zapotrzebowanie na picie. Zanim wybierzemy konkretny napój zastanówmy się, czy jego spożywanie nie będzie miało negatywnego wpływu na nasze zęby. Ciemne soki owocowe (np. z porzeczek) czy warzywne mogą przebarwić nasze szkliwo. Specjaliści szczególnie przestrzegają przed spożywaniem gazowanych napojów, które zawierają w sobie kwas fosforowy, węglowy i cytrynowy, a także spore ilości cukru. Składniki te powodują demineralizację szkliwa, czyli jego rozpuszczanie. Dzieje się tak wówczas, kiedy pH jamy ustnej z bezpiecznego poziomu- 6,5 spada poniżej 5,6. Przez częste picie gazowanych i słodkich napojów, krytyczny stan pH utrzymuje się przez dłuższy czas, co prowadzi do powstawania próchnicy. Należy także uważać na napoje energetyczne, gdyż drążą one w zębach szczeliny, w których dochodzi do rozwoju ubytków. Jeśli nie możemy sobie odmówić łyka takiego napoju to użyjmy słomki do picia. W ten prosty sposób zminimalizujemy oddziaływanie płynu na zęby, gdyż przedostanie się on bezpośrednio do przełyku.

  Miej zawsze przy sobie gumy do żucia

  Higiena jamy ustnej na urlopie nie powinna się różnić o tej, jaką stosujemy na co dzień. Zatem postarajmy się myć zęby po każdym posiłku i używajmy nici dentystycznych. Gdybyśmy byli w miejscu, gdzie nie mamy możliwości umycia zębów po posiłku (plaża, wycieczka), to metodą zastępczą jest żucie gumy.

  Zawarty w niej ksylitol, sztuczny środek słodzący, wpływa na zwiększone wytwarzanie śliny, która stanowi samoistną ochronę przed demineralizacją szkliwa. Jest ona bowiem bogata w jony wapnia, fosforu i wodorowęglany, podwyższa pH jamy ustnej i zapobiega wystąpieniu fazy kwaśnej. Co więcej, ślina przyspiesza oczyszczanie resztek jedzenia z jamy ustnej, neutralizuje kwasy organiczne, które produkowane są przez bakterie płytki nazębnej, a jej składniki ułatwiają remineralizację szkliwa.

  Z żuciem gumy również nie możemy przesadzać, gdyż nie powinno ono trwać dłużej niż 20 minut. W przeciwnym razie niepotrzebnie obciążymy układ stomatognatyczny.

  Dobrą metodą oczyszczania zębów jest spożywanie surowych pokarmów – zwłaszcza selera naciowego, marchwi, jabłka czy gruszki, gdyż dzięki temu także zostaje zwiększone wydzielanie śliny.

  Wakacje – ostrożnie z używkami!

  W trakcie wakacyjnego odpoczynku częściej sięgamy po różne używki. Odprężamy się zaciągając się nikotynowym dymem z papierosa, jednakże ta krótko trwająca przyjemność jest zabójcza dla kolorytu naszych zębów. Tytoń jest przyczyną pojawienia się na zębów brązowych przebarwień, które wnikają stopniowo w drobne ubytki i szczeliny w zębach. Romantyczna kolacja przy świecach, a do tego lampka czerwonego wina – jeśli tylko jedna to nie musimy się obawiać, iż nasze zęby zmienią swoją barwę, dopiero regularne spożywanie dużych ilości czerwonego wina, kawy czy czarnej herbaty znacznie wpłynie na pogorszenie wyglądu naszych zębów.

  Aby nagły ból zęba nie popsuł wam urlopu i wakacje nie stały się koszmarem koniecznie zapakujmy do walizki leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, w awaryjnej sytuacji przyniosą one chwilową ulgę.

  # wakacje # higiena zębów # szczoteczki jednorazowe # odświeżacz do ust # higiena jamy ustnej # ból zęba # leki przeciwbólowe i przeciwzapalne # profilaktyka

   

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream