logo
    • 17 PAŹ 18
    • 0
    Ból głowy a zęby

    Ból głowy a zęby

    Każdy z nas raz na jakiś czas (oby jak najrzadziej) doświadcza uporczywego bólu głowy, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Zazwyczaj przyczyn doszukujemy się w zmianie pogody, stresującym trybie życia, zmęczeniu i niewyspaniu, tłumaczymy go także kłopotami z zatokami lub też migreną. Poprawę samopoczucia przynosi nam dopiero zażycie tabletki przeciwbólowej, ale przecież to nie jest dobre rozwiązanie. Za przyczyną bólu głowy mogą stać zęby, choroby jamy ustnej czy też nieprawidłowe nawyki, dlatego leczenie rozpocznijmy od wizyty w gabinecie stomatologicznym.

    Co może powodować ból głowy?

    Ból głowy może być spowodowany takimi czynnikami jak, m.in.: wyrastający ząb mądrości, bruksizm, nieświadome zagryzanie policzków, pojedyncze ubytki i rozwijająca się próchnica. Lista ta jest długa, a objawy bardzo łatwo można pomylić z migreną lub stanem zapalnym zatok. W naszym artykule omówimy kilka przyczyn bólu głowy, zapraszamy do zapoznania się z nim.

    Próchnica a ból głowy

    Zaawansowana próchnica może prowadzić do infekcji bakteryjnych, ukruszeń, złamań lub nawet całkowitego rozpadu korony zęba. Gdy korona zęba zostaje uszkodzona odsłaniają się nerwy, które mają nieustanny kontakt z różnymi czynnikami, np. ciepłym i zimnym jedzeniem oraz piciem. Podrażniony przez zimny napój lub wdychane ciepłe powietrze nerw od razu reaguje, wysyłając sygnał bólowy do różnych części twarzy. Tym samym zaczynamy odczuwać nieprzyjemny ból głowy. Przyjmowanie tabletek przeciwbólowych będzie doraźnym działaniem, skutecznym tylko przez moment, aby raz na zawsze pozbyć się bólu konieczna jest rekonstrukcja zęba lub leczenie kanałowe.

    Groźny bruksizm

    Współczesny człowiek żyje w ciągłym pośpiechu, w biegu, zmagając się z różnymi stresującymi sytuacjami na co dzień. Aby odreagować często mimowolnie wykonujemy określone czynności, które mają negatywny wpływ na stan naszej jamy ustnej, np. zaciskamy zęby czy przygryzamy policzki. Jednym z takich szkodliwych nawyków jest bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie zębami w nocy. Bruksizm nie tylko jest kłopotliwy dla innych osób, z którymi śpimy, lecz również ma bardzo przykre konsekwencje dla zdrowia i stanu naszych zębów, gdyż powoduje: rozchwianie zębów, starcie koron, spękanie szkliwa, stany zapalne. Jednocześnie każdej z tych dolegliwości towarzyszy przewlekły i nieraz uporczywy ból głowy. Bruksizm często jest niezdiagnozowany, a pacjenci nawet nie zdają sobie sprawy z tej przypadłości. W leczeniu bruksizmu niezbędne jest podjęcie leczenia ortodontycznego lub też noszenie na noc specjalnejszyny chroniącej zęby. Zażywanie tabletek przeciwbólowych w tym przypadku mija się całkowicie z celem.

    Ból głowy po wyrwaniu zęba

    Usunięcie chorego zęba przez wielu jest uznawane za koniec kłopotów i pożegnanie się z bólem, jednakże w rzeczywistości może być całkiem inaczej. Tuż po ekstrakcji może wystąpić ból głowy, który będzie skutkiem efektu Godona. Efekt Godona pojawia się, gdy brakuje jednego zęba, a te sąsiadujące z ubytkiem, tracą swoje naturalne podparcie, następuje ich rozchwianie, a finalnie dochodzi do ich wysuwania się z zębodołu. W jamie ustnej zmienia się także rozłożenie sił. Pacjenci po wyrwaniu zęba zaczynają np. nadmiernie eksploatować zęby przednie i tym samym są one bardzo szybko ścierane.

    Przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego a ból głowy

    Za przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego są odpowiedzialne nawet pojedyncze ubytki. Dolegliwość ta charakteryzuje się trzaskami w stawach podczas jedzenia lub ziewania. Warto pamiętać, iż wszelkiego rodzaju napięcia, przeciążenia i przesunięcia zębów mogą powodować bóle głowy, stąd też tak istotna jest nasza troska i dbałość o stan jamy ustnej.

    Powracające bóle głowy są sygnałem ostrzegawczym i nie należy ich bagatelizować. Nieleczone zęby, zaatakowane przez próchnicę i infekcje mogą oprócz bólu doprowadzić do schorzeń serca, nerek, płuc, a także do zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej, dlatego tak istotne jest, aby regularnie odwiedzać swój gabinet stomatologiczny.

     

    # ból głowy # migrena # bruksizm # próchnica # ząb mądrości # efekt Godona # staw skroniowo-żuchwowy

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream