logo
    • 27 CZE 18
    • 0
    Jak dbać o zęby i o aparat ortodontyczny?

    Jak dbać o zęby i o aparat ortodontyczny?

    Obecnie wady zgryzu mogą być leczone zarówno u dzieci, nastolatków, jak również u osób starszych. Założenie stałego aparatu ortodontycznego nie tylko poprawi nasz wygląd, zniweluje niektóre wady wymowy, ale także zapobiegnie powstawaniu chorób dziąseł i zębów. Jak należy dbać o zęby i jakie stosować środki higieniczne w trakcie leczenia ortodontycznego? W naszym najnowszym artykule możecie znaleźć bardzo użyteczne porady na ten temat.

    Stały aparat ortodontyczny

    Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj aparatu pacjenci noszą przez cały czas leczenia. Aparat ortodontyczny stały może być założony tylko przy właściwym uzębieniu. Jego zadaniem jest wprowadzenie nawet najdrobniejszych poprawek estetycznych. Najpopularniejsze są obecnie stałe aparaty, które przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Pacjenci mogą wraz z prowadzącym stomatologiem zdecydować o wyglądzie aparatu: młodzież najczęściej decyduje się na kolorowe gumki, starsi sięgają po szare i przezroczyste, aby jak najmniej rzucały się w oczy. Alternatywą dla widocznych aparatów zewnętrznych jest aparat wewnętrzny (lingwalny) – mocuje się go na wewnętrznej stronie zębów, co sprawia, iż jest całkiem niezauważalny.

    Trudne początki

    Choć samo nałożenie aparatu nie jest bardzo bolesne, jednakże nieprzyjemne uczucie i ból może nam towarzyszyć przez kilka pierwszych dni, zanim przyzwyczaimy się do jego obecności w ustach. W trakcie pierwszych dni noszenia aparatu może również dojść do powstawania otarć na języku czy też wewnątrz policzków, dlatego aby tego uniknąć zaleca się nałożenie specjalnego wosku na metalowe części, a podrażnione miejsca jamy ustnej można posmarować specjalnym preparatem do otarć śluzówki.

    Dyskomfort tuż po założeniu aparatu mogą również powodować duże siły mające na celu przesuwanie zębów. Wtedy też starajmy się spożywać miękkie pokarmu, które nie wymagają od nas gryzienia.

    Jakich pokarmów należy unikać?

    W późniejszym czasie zwracajmy także uwagę na to, co jemy, gdyż gryzienie bardzo twardych pokarmów tj. jabłko, marchew może spowodować odklejenie się zamków, dlatego warto każdy produkt kroić na małe kawałeczki. Nie zaleca się jeść słodyczy, szczególnie tych ciągnących typu batony, gumy do żucia, cukierki. Picie napojów gazowanych także może źle wpłynąć na klej, który przytrzymuje zamki.

    Higiena jamy ustnej

    Aparat ortodontyczny wymaga od nas wyjątkowej dbałości o stan jamy ustnej. Należy dokładnie myć zęby i aparat nawet po najmniejszym posiłku. W tym celu warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. A są to:

    – Specjalna ortodontyczna szczoteczka do zębów. Jeśli do tej pory myliśmy zęby szczotką elektryczną to wystarczy nabyć końcówkę dla osób noszących aparat. Taka mała główka jest wyposażona w cienkie włókna, dzięki czemu możemy dokładnie wyczyścić wszystkie miejsca pomiędzy zębami i drucikami. Dobrym pomysłem jest model z irygatorem, bowiem pod ciśnieniem oczyści płytkę bakteryjną z obszarów dookoła aparatu i dziąseł

    – Specjalne wyciorki oraz szczoteczki pęczkowe ułatwiające czyszczenie trudno dostępnych miejsc

    – Nić dentystyczna ze sztywnym końcem, który można przewlekać pomiędzy zębami

    Pasta do zębów – warto poradzić się swojego dentysty, jaki rodzaj pasty będzie odpowiedni dla naszego szkliwa

    Płyn do płukania jamy ustnej.

    Jak prawidłowo myć zęby?

    Przede wszystkim należy sobie uświadomić, iż po założeniu aparatu szczotkowanie zębów będzie zajmować znacznie więcej czasu niż miało to miejsce wcześniej. Higienę jamy ustnej rozpoczynamy od zdjęcia tych części i elastycznych wyciągów, które nie są umocowane na stałe. Kolejno ustawiamy szczoteczkę względem dziąseł pod kątem 45 stopni i lekko ją dociskamy wykonując krótkie ruchy w przód i w tył, w ten sposób czyszcząc każdy ząb przez około 10 sekund (te same czynności stosujemy przy zewnętrznych, wewnętrznych, tylnych i żujących powierzchniach zębów).

    Teraz przychodzi czas na oczyszczenie miejsc dookoła aparatu. Zaczynamy od góry, pamiętajmy by wszystkie czynności wykonywać bardzo ostrożnie i delikatnie by nie urwać czy uszkodzić żadnego drucika czy zamka. Ostatnią czynnością jest oczyszczenie dziąseł w miejscach, które zakrywa aparat ortodontyczny (na przykład podniebienie).

    Jak często myć zęby przy aparacie ortodontycznym?

    Prawidłowa higiena jamy ustnej nie tylko pozwoli uniknąć przykrych komplikacji, lecz przyspieszy także leczenie i moment zdjęcia aparatu. Prawidłowe mycie zębów pozwoli także na wyeliminowanie problemu nieświeżego oddechu czy też zapobiegnie powstawaniu ubytków, które trudno się leczy u osób noszących aparat ortodontyczny.

    Pierwszy raz zęby powinniśmy myć rano, przed śniadaniem (należy to robić przez co najmniej 4 minuty mając na uwadze, że płytka nazębna osadzała się na nich przez całą noc). Kolejne mycie nastąpić powinno po śniadaniu – umożliwi  ono pozbycie się resztek posiłku. Trzecie – po obiedzie, ostatnie – przed snem (tutaj wykonać można także nitkowanie). Jeśli w międzyczasie spożywaliśmy jakieś przekąski czy drobne posiłki także po nich należy umyć zęby.

    d

    Higiena jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego jest o tyle ważna, gdyż odkładające się resztki mogą być przyczyną próchnicy i demineralizacji szkliwa. Niesystematyczne lub niestaranne szczotkowanie zębów może spowodować pojawienie się zaczerwień i opuchlizny dziąseł, podczas szczotkowanie i nitkowania może dochodzić do krwawienia, a wkoło aparatu i dziąseł zacznie się osadzać płytka bakteryjna.

     

    # aparat ortodontyczny # wyciorki do zębów # ortodontyczna szczoteczka do zębów # nić dentystyczna # płyn do płukania jamy ustnej # szczoteczka jednopęczkowa

     

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream